OPIS:
Projekt obuhvaća jačanje kapaciteta mladih osoba s oštećenjem vida i jačanje kapaciteta organizacija za mlade. Time u potpunosti doprinosi realizaciji posebnih prioriteta Erasmus+ programa, posebice prioriteta „Uključenost i različitost“ (aktivnosti usmjerene na smanjenje diskriminacije i predrasuda te sudjelovanje korisnika iz trećih zemalja koje nisu uključene u program te imaju manje resursa i prilika) i prioritet “Sudjelovanje u demokratskom životu, zajedničke vrijednosti i građanski angažman” (prilagođene aktivnosti neformalnog učenja te poticanja na aktivno sudjelovanje i kritičko promišljanje).
CILJEVI:
Opći cilj projekta je izgradnja kapaciteta organizacija koje djeluju u području mladih te poticanje razvijanja kapaciteta samih mladih s oštećenjem vida.
Specifični ciljevi projekta:
1. Izgraditi kapacitete organizacija mladih s oštećenjem vida, kroz međunarodno partnerstvo, s naglaskom na partnerske zemlje s manje iskustva, u području rada s mladima i izvan formalnog učenja kroz razmjenu iskustava, primjera dobre prakse i unapređenje već postojećih znanja i vještina.
2. Unaprijediti znanja i razinu kompetencija mladih s oštećenjem vida te njihovo aktivno sudjelovanje kroz razvoj programa mobilnosti i neformalnih metoda učenja.
3. Osnažiti i potaknuti organizacije/institucije/nacionalna tijela koja rade u području mladih, obrazovanja i zapošljavanja, da uključe mlade s manje mogućnosti (mladi s oštećenjem vida) u svoje programe, smanjenjem predrasuda i povećanjem znanja o ispravnom pristupu i komunikaciji s osobama s oštećenjem vida.
AKTIVNOSTI:
Dvije glavne skupine aktivnosti:
a) JAČANJE KAPACITETA ORGANIZACIJA KOJE RADE S MLADIM OSOBAMA S OŠTEĆENJEM VIDA
U području jačanja kapaciteta organizacija koje rade s mladim osobama s oštećenjem vida, glavne projektne aktivnosti obuhvaćaju provedbu međunarodnog istraživanja o trenutnom stanju i kapacitetima neprofitnih organizacija, izradu priručnika „Transnational Bridging Differences Programme Toolkit“ za osobe koje rade s mladima s oštećenjem vida, podizanje kapaciteta stručnih osoba u partnerskim organizacijama, uključujući diseminaciju i prijenos znanja na lokalne udruge te javnu kampanju u trajanju od mjesec dana. Ovim aktivnostima postiže se procjena snaga, slabosti i sposobnosti neprofitnih organizacija koje rade s mladima u partnerskim zemljama te identificiranje primjera dobrih praksi na razini organizacija u EU.
b) JAČANJE KAPACITETA MLADIH OSOBA S OŠTEĆENJEM VIDA
Što se tiče jačanja kapaciteta mladih osoba s oštećenjem vida, planirana je priprema i izrada međunarodnog priručnika za mlade “Inclusive Horizon Handbook”, koji će sadržavati pregled prava i mogućnosti u zemljama partnerskih organizacija za mlade osobe s oštećenjem vida i općenito mlade osobe s invaliditetom, kao i pregled EU mogućnosti za mobilnost i uključivanje mladih. Mlade osobe s oštećenjem vida imat će priliku sudjelovati i na dvije međunarodne mobilnosti, gdje će zajedno s mladima iz drugih zemalja, kroz neformalne metode učenja, jačati svoje kapacitete i usvajati znanja i vještine bitne za svakodnevno uključivanje i povećanje prilika za zapošljavanje.
TRAJANJE:
1.11.2024. – 31.10.2026.
PARTNERSKE ORGANIZACIJE:
Projekt se provodi u međunarodnom konzorciju sa četiri partnerske organizacije, uključujući krovne saveze za osobe s oštećenje vida: „Zveza drustev slepih in slabovidnih Slovenije“, „Savez slijepih Crne Gore“ i „Savez slijepih Herceg Bosne – Federacije Bosne i Hercegovine“ te Centar za istraživanje „A&A EMPHASYS Interactive Solutions Limited“ sa Cipra.
FINANCIJSKA ALOKACIJA:
Ukupna vrijednost projekta iznosi 372 207 EUR (EU sufinanciranje 80%). Projekt sufinancira Europska unija (EACEA). Projekt se provodi u sklopu Erasmus+ fonda u području izgradnje kapaciteta mladih: ERASMUS-YOUTH-2024-CB.
KONTAKT:
Srđana Šimac, mag.psych.
srdana.simac@savez-slijepih.hr
Tel. 01 4811 231, Mob. 091 602 861